Muziek maakt slim


Tekst: Tettje Halbertma, Er zit muziek in de hersenen
Verschenen in Akkoord Magazine oktober/november 2006

Muziekbeoefening zou de intelligentie verhogen, kinderen sociaal vaardiger maken en het analytisch denken bevorderen. De clou is dat muziek een intensieve samenwerking van de beide hersenhelften stimuleert. Metingen van muziekactiviteit in de hersenen laten zien dat verschillende gebieden in beide hersenhelften betrokken zijn bij het muziekproces. Bij ervaren en zeer geoefende musici lichten anderen gebieden op, of blijken bepaalde gebieden groter te zijn dan bij niet professionele musici.

Baby's zijn al vanaf de geboorte erg gevoelig voor muziek. Na ongeveer een jaar komt de verbinding met taal tot stand en verdwijnt bij de meeste baby's het absolute gehoor. Het is dus zaak voor ouders hun baby al vroeg te stimuleren en veel liedjes voor hen te zingen!

Bij kinderen staan beide hersenhelften tot ongeveer hun zevende jaar als het ware in een open verbinding met elkaar; de toekomstige functies van de gebiedjes staan nog niet vast. De miljarden zenuwcellen gaan verbindingen aan zodra ze geprikkeld worden. Gebeurt dat niet in deze periode, dan verdwijnen veel mogelijke verbindingen en stopt de ontwikkeling van dat specifieke gebiedje. Hoe meer prikkels, des te sterker de verbindingen.

Altenmüller onderzocht kinderen die vóór hun zevende jaar met een instrument waren begonnen. Wat bleek? De verbindingen tussen het horen en het bewegingscentrum waren bij hen, net als bij beroepsmusici, uitermate sterk ontwikkeld. Dit komt volgens Altenmüller doordat een instrument leren bespelen een combinatie van vaardigheden vereist. Er wordt een beroep gedaan op het intellect, het gevoel, het luisteren, de fijne motoriek, het ruimtelijke inzicht en de concentratie. Vroeg met muziek beginnen lijkt al met al een positief effect te hebben op de ontwikkeling van het muzikale vermogen in ons latere leven.

Volgende pagina

Home